Delo v nastajanju. Varljivi delovni čas

Monday, December 16th, 2024 | Razstave

Projekcija in odprta diskusija: Delo v nastajanju. Varljivi delovni čas
Lokacija: Galerija Škuc, Ljubljana
Datum: petek, 20. 12. 2024, 19.00

Sodelujejo: Vesna Bukovec, Tia Čiček, Ana Čigon

 

Delo v nastajanju je večletna umetniško-kuratorska raziskava in fluiden proces, ki raziskuje naš odnos do dela, skupnosti ter izkušenj in praks drugih. S sodelovanjem izpostavljamo prekarni položaj sodobnih delavk_. Posebnost procesa je v uporabi različnih medijev, skupinskega dela in učenja. Vključujemo sodelavke_ iz različnih področij, ki s svojimi premisleki sooblikujejo projekt, ter raziskujemo načine deljenja znanja in vključevanja udeleženk_ in obiskovalk_.

Varljivi delovni čas tako izvira iz večletne raziskave in se v njo tudi nazaj izteka. Na bralnem krožku* smo se pogovarjale_ o knjigi Bulšihti Davida Graeberja in razmišljale_ o tem, kako pogledi na vrednost in vrednotenje dela v knjigi rezonirajo z našimi življenji.

Ustvarjalke_ smo poleg Graeberja brale_ tudi knjigi Restavracija kapitalizma: repatriarhalizacija družbe, avtorice Lilijane Burcar in knjigo Odrast. Besednjak za novo dobo, avtorji: Giacomo D’Alisa, Federico Demaria, Giorgos Kallis in drugiPri tem nas je zanimalo, kakšne rešitve je za organizacijo dela in razbremenitev ženskega reproduktivnega dela ponujal socializem in kako se z vprašanjem delovnega časa sooča odrast.

Na dogodku bomo predstavile video v katerem bo mag. Ajda Pistotnik iz organizacije Policy Lab predstavila poglede na organiziranje dela in družbe, ki jih predlaga gibanje odrast. Dr. Lilijana Burcar, pa bo naslovila zgodovinske razlike pogojev dela za ženske v socializmu in kapitalizmu in predstavila pomen sistemske emancipacije žensk.

S projekcijo in pogovorom naslavljamo novo raziskovalno temo delovnega časa in želimo s publiko razmišljati o mogočih alternativah, ki jih lahko najdemo v praksah iz preteklosti in idejah za prihodnost. Zgodovinskim in aktualnim strukturam in okvirom, ki nas omejujejo, s hkratno zaznavo lastne vpletenosti v procese vnovičnega produciranja končnih objektov in številnih dogodkov na umetnostnih področjih. V sklopu razširjene umetniške raziskave premišljamo o načinih bolje in pravičneje  organizirane družbe in dela onkraj kapitalizma.

*Za sodelovanje in deljenje razmislekov se zahvaljujemo Ajdi Ani Kocutar, Lari Mejač, Hani Čeferin, Vasji Progarju, Juliju Borštniku in Alenki Sottler.
______________

Zahvala: SCCA-Ljubljana, Galerija Škuc
Projekt podpira Ministrstvo za kulturo RS.

______________

V procesu umetniške raziskave so nastale risbe:

______________

Foto: arhiv avtoric

Slovensko | English

Aktualno

Arhiv

Search